Ako vybrať prípravok na čistenie pleti?

Starajte sa o svoju pleť tak, ako potrebuje.

balzám

Správnym čistením pomocou vhodnej kozmetiky môžete výrazne zlepšiť stav pleti, a preto by ste mali poznať jej potreby, vedieť, ako veľmi sa mastí a s akými problémami zápasí. Kľúčovým faktorom pri výbere je tiež používanie líčidiel. Ak budete pleť čistiť len od bežných nečistôt, potrebujete iný prípravok ako na odličovanie make-upu.

Na čo sa sústrediť pri výbere

Požiadavky

Najprv si odpovedzte na otázku, či potrebujete pleť len očistiť od prebytočného mazu, prachu a nečistôt, alebo musíte pleť pred samotným čistením ešte odlíčiť. Odpovede vám pomôžu s výberom. K bežnému čisteniu pleti sú vhodné mlieka, gély, emulzie alebo peny. Pre dočisťovanie pleti sú vhodné pleťové vody a toniká, ktoré si poradia so zvyškom nečistôt a uvoľnia póry. Raz týždenne doprajte pleti extra starostlivosť pomocou peelingu, s ktorým odstránite odumreté kožné bunky a pleť rozjasníte.

Typ pleti 

Typy pleti sa o od seba líšia množstvom vyprodukovaného kožného mazu a to na normálnu, mastnú, suchú a zmiešanú.

Zobraziť viac
  • Normálna pleť produkuje maz v primeranom množstve, vďaka tomu nie je lesklá ani vysušená a dobre odoláva vonkajším vplyvom.

  • Mastná pleť je typická tým, že produkuje nadmerné množstvo kožného mazu. Leskne sa a jej póry sú zväčšené.

  • Suchá pleť sa mastí málo. Občas až tak málo, že sa na niektorých miestach vytvárajú šupinky. Je citlivá na pôsobenie vonkajších vplyvov a ľahko sa vysuší natoľko, že je možné v nej cítiť pnutie.

  • Zmiešaná pleť sa delí na dve zóny. Najčastejšie býva mastná na čele, nose a brade a na zvyšku tváre je naopak suchšia. Ďalším typom zmiešaného typu je kombinácia zón s normálnou a suchou pleťou.

Druhy pleti rozlišujeme vedľa množstva vyprodukovaného kožného mazu ešte na ďalšie typy podľa špecifických vlastností.

Zobraziť viac
  • Problematická pleť má kvôli nadmernej produkcii kožného mazu problémy s upchatými pórmi, ktoré spôsobujú vznik nežiaduceho akné, a preto je potrebné vyberať prípravky určené pre akóznu a problematickú pleť. Uvoľňujú póry od mazu a nečistôt, ktoré spôsobujú vznik vyrážok.

  • Citlivá pleť často býva zároveň suchá. Nedostatok kožného mazu robí pokožku náchylnú na podráždenie chemickými látkami. Vhodnou voľbou sú prípravky určené pre citlivú pleť, ktoré neobsahujú zbytočné látky, ako sú parfumácie, farbivá a alkohol.

  • Alergická pleť potrebuje špeciálne dermokozmetické odličovacie prípravky, ktoré sú jemné, hypoalergénne a bez parfumácie. Ich účinky a to, že sú zdravotne vyhovujúce je častokrát podložené i klinickými štúdiami. Dermokozmetika sa predáva predovšetkým v lekárňach. 

Veľkosť balenia

Objem vyberajte podľa toho, ako často budete prípravok používať. Ak to bude na dennej báze, oplatí sa vám väčšie a ekonomickejšie balenie. V prípade, že plánujete skôr sporadické využitie, vyberte menšiu veľkosť, aby ste stihli prípravok spotrebovať pred uplynutím doby exspirácie. U neotvorenej kozmetiky je smerodajná maximálna doba spotreby, ktorú nájdete na každom obale. Po otvorení je podstatný údaj na ikonke "tégliku". Číslo udáva, koľko mesiacov sa môže po otvorení používať. 

Typ balenia

Pri výbere čistiaceho prípravku na tvár sa oplatí popremýšľať aj nad typom balenia a možnosťou dávkovania. Niektoré varianty sú pohodlnejšie ako iné. K prípravkom, ktoré sú v tégliku, je vhodné zaobstarať ešte špachtľu, s pomocou ktorej si naberiete potrebné množstvo, bez toho aby ste celé balenie kontaminovali baktériami, ktoré máte na rukách. V prípade tekutých prípravkov sa môžete stretnúť s fľaštičkami, ktoré majú otvor na kvapkanie či nalievanie prípravku, ale toto dávkovanie môže byť trochu nepresné. Pohodlnejším a hygienickejším variantom s presnejším dávkovaním sú spreje alebo fľaštičky s pumpičkou. 

tonikum ve spreji

Typy a konzistencia

Typ výrobku a jeho konzistenciu vyberajte podľa toho, čo vám vyhovuje. U niektorých variantov potrebujete k vyčisteniu pleti ešte vatový tampón, u iných si vystačíte s vodou a môžete sa odlíčiť pokojne aj počas sprchovania. Prípravky niektorých konzistencií sú častejšie určené konkrétnemu typu pleti. Napríklad čistiace gély sú väčšinou vhodné hlavne pre mastnú pleť. To sa však nedá úplne zovšeobecniť, výrobcovia sú vynaliezaví a nájdete aj prípravky, ktoré vybočujú z radu, takže sa vždy riaďte odporúčaním na obale.

  • Vody - pleťové vody slúžia na dočistenie pleti. Ich nevýhodou je, že obsahujú alkohol, čo nie je ideálne pre suchú a citlivú pleť, pretože alkohol by ju mohol podráždiť. Popri klasických pleťových vodách existujú ešte micelárne vody, ktoré v sebe kombinujú pleťovú vodu a drobné olejové častice čiže micely. Micely na seba pri čistení naviažu nečistoty z pleti a poradia si aj s odlíčením odolného make-upu. Micelárne vody sú väčšinou vhodné aj pre citlivú pleť, neobsahujú parfumáciu, alkohol ani iné dráždivé látky. Po použití už nemusíte micelárnu vodu oplachovať.

  • Mlieka - väčšinou neobsahujú alkohol, ktorý by pleť vysušoval a dráždil, a preto sú vhodnou voľbou pre suchú a citlivú pleť. Na nanášanie a čistenie pleti pomocou mlieka budete potrebovať vatové tampóny.

  • Gély - sú často odporúčané pre mastnú pleť, ale nájdete aj jemnejšie varianty. Na čistenie pleti pomocou gélu nepotrebujete vatové tampóny. Stačí, keď gél nanesiete na navlhčenú pleť, krúživými pohybmi ho vmasírujte do pleti a potom umyjete. Jednoducho tak môžete spojiť čistenie pleti so sprchou.

  • Toniká - odstraňujú nečistoty rozpustné vo vode a používajú sa na dočistenie pleti. Pri samostatnom použití sú vhodné k jemnému rannému čisteniu, kedy na pleti nie sú žiadne odolné nečistoty. Večer je potrebné pred použitím tonika očistiť pleť ešte napríklad mliekom, olejom alebo gélom. Tonikum potom póry nielen dočistí, ale aj stiahne a zanechá ich odolnejšie voči ďalším nečistotám.

  • Peelingy - je vhodné používať raz týždenne. Odstraňujú z pleti odumreté kožné bunky a uvoľňujú miesto novým. Peelingy sa podľa toho, ako fungujú, delia na dva základné typy. Abrazívne peelingy obsahujú čiastočky, ktorými pri jemnej masáži doslova obrusujú mikroskopické kúsky kože. Druhý variant predstavujú jemné chemické peelingy na domáce použitie. Tie uvoľňujú staré kožné bunky pomocou kyselín.

  • Oleje - čistiace prípravky na báze olejov si poradia s vodoodolným make-upom aj odolnými nečistotami. Olej sa nanáša buď samostatne, alebo v kombinácii s vodou na vatový tampón. Po pleti pekne kĺže a nepoškodzuje ju nadmerným trením. Čistiace oleje je vhodné kombinovať ešte s tonikom, ktoré pleť dočistí.

  • Krémy a balzamy - majú hutnejšie konzistenciu ako odličovacie mlieka a väčšinou sú vhodné pre suchú pleť. Po ich použití je dobré ešte pleť dočistiť pomocou tonika, ktoré póry stiahne.

  • Emulzie - sú zmesi dvoch látok, ktoré sa samovoľne nemiešajú. Preto je potrebné pred použitím emulziu pretrepať, aby sa látky prepojili. U dvojzložkových prípravkov je väčšinou jedna zo zložiek na báze olejov, takže si ľahko poradí aj s vodoodolnou riasenkou a dlhotrvajúcim make-upom.

  • Mydlá - na čistenie pleti možno použiť aj mydlo, ale musí byť na tento účel určené. Väčšinou ide o tuhé mydlo na báze prírodných olejov, ktorá jemne čistí a hydratuje.

  • Peny – prípravok sa nanesie sa na vlhkú tvár, krúživými pohybmi sa napení a potom penu spolu s nečistotami, ktoré sa z pleti uvoľnili, zmyjete. Peny sú väčšinou vhodné pre mastnejšie typy pleti a na ich použitie nepotrebujete vatové tampóny.

garnier gel

Rady pro správné čištění pleti 

Kedy a ako často

Pleť čistite dvakrát denne, ráno a večer aj v prípade, že sa nelíčite. Pleť neustále vylučuje kožný maz, na ktorý sa nalepujú čiastočky prachu, peľ a iné nečistoty. Tie je potrebné pravidelne odstraňovať, aby sa póry neupchali a pleť mohla cez noc regenerovať, vstrebávať účinné látky z ďalších ošetrujúcich prípravkov a vyplavovať škodliviny.

Technika čištenia

Pri čistení je dôležitá tiež technika. Vo všeobecnosti platí, že pleť potrebuje jemné zaobchádzanie, žiadne drhnutie málo navlhčeným tampónom ani drsným peelingom. Takýmto prístupom by ste si zbytočne poškodili kolagénové vlákna, ktoré udržujú pleť vypnutú. Ak čistíte pleť pomocou vatového tampónu, dobre ho pred použitím navlhčite, a to buď väčším množstvom čistiaceho prípravku, alebo vodou v kombinácii s odličovadlom, aby ste predišli treniu. S čistením začnite na čele a postupujte smerom dole k brade a od stredu do strán.

Pozor na prílišné odmastenie

U čistiacich prípravkov rozhodne neplatí, že čím lepšie odmastenie, tým lepšie, pretože ani mastnú pleť nesmiete odmastiť úplne. Ak pleť zbavíte ochranného mazu, je to pre ňu neprirodzené, a preto sa mazové žliazky pustia do práce o to intenzívnejšie, aby rýchlo vyprodukovali novú ochrannú vrstvu.

Odličovanie očí

Očné okolie je veľmi citlivé na podráždenie a na vznik vrások, a preto ho čistite naozaj jemne. Ak používate vodoodolnú riasenku a iné odolné líčidlá, odličujte ich pomocou prípravkov na báze olejov. Pri odličovaní očí priložte navlhčený tampón odličovadlom na horné viečko tak, aby sa dotýkal aj rias, nechajte chvíľu pôsobiť a potom opatrne rozpustené líčidlá zotrite smerom dole a k nosu. Proces opakujte, kým oči nezbavíte všetkých líčidiel..

Aké čistiace prípravky zvoliť

Ideálnou voľbou pre večerné čistenie je kombinácia prípravkov. Začnite s prípravkom, ktorý odstráni nečistoty rozpustné v tukoch, ako sú make-up a nadbytočný kožný maz. Na dočistenie pleti použite tonikum, s ktorého pomocou zbavíte póry nečistôt rozpustných vo vode. Pleť je potrebné vyčistiť aj ráno od potu, mazu a nečistôt z vankúša a postele. Po čistení naneste na pokožku pleťové sérum a krém. Raz týždenne je dobré z pleti odstrániť odumreté bunky pomocou jemného pleťového peelingu a dopriať jej čistiacu alebo vyživujúcu masku.